LXXIII sesja Rady Gminy Włodawa

(30 listopada) Radni podjęli aż 21 uchwał, praktycznie wszystkie jednogłośnie. Bo – jak mawiają radni – dyskusje są prowadzone podczas komisji. Dlatego, choć przyjęto wiele uchwał, to tak naprawdę z sesji popłynęła główna informacja – podniesiono podatki, o 10-15%. To inaczej niż w mieście Włodawa, gdzie w roku wyborczym burmistrz ani myśli o narażaniu się wyborcom.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

O Koperniku w Modrzaku

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej „Rokiem Mikołaja Kopernika”. Z tej okazji Szkolne Koło Astronomiczne PULSAR, istniejące od blisko 28 lat w ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie, aktywnie zaangażowało się w obchody tego jubileuszu.

W lutym, podczas cotygodniowych zajęć, uczniowie zgłębiali życie i twórczość uczonego, a także mieli okazję przyjrzeć się z bliska (biorąc do ręki) wszystkim pięknie wydanym drukiem dziełom Mikołaja Kopernika. Następnie zorganizowano Szkolny Konkurs na portret astronoma, na który wpłynęło 31 prac wykonanych różnymi technikami. Zwycięzcą został Bartosz Maciejewski, a efektem konkursu była wystawa prac wyeksponowana w szkolnej pracowni fizycznej. Na ścianach pracowni zawisło także hasło, będące znanym zdaniem ze wstępu do Księgi Pierwszej dzieła Kopernika „O obrotach…”, a mianowicie” „A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne”. Autorką hasła była Gabriela Dadacz.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Wszystkie kolory świata Katarzyny Obary

W środę, 29 listopada 2023 r., w Galerii Na Piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbył się wernisaż prac Katarzyny Obary. Wśród prezentowanych prac znajdują się m. in. portrety i martwa natura. Na ekspozycji można zobaczyć materiały dokumentujące osiągnięcia Katarzyny Obary w kierunku charakteryzacji i wizażu – autorskie fotografie w artystycznym makijażu i z wykorzystaniem prezentowanych elementów stylizacji – m. in. biżuterii i nakryć głowy. Szczególną część wystawy stanowi zespół czterech obrazów pod nazwą „BOGINI SŁOŃCA I BOGINI KSIĘŻYCA” będących pracą dyplomową artystki w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania. Katarzyna Obara opowiedziała o etapach powstawania prac, ulubionych technikach, zamiarach i planach na przyszłość. Publiczność serdecznie przyjęła młodą artystkę zadając wiele pytań i gratulując dotychczasowych osiągnięć.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Sesja Rady Miejskiej we Włodawie

(30 listopada) Punktualnie w południe rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej we Włodawie. Mówiono dużo o wydatkach własnych na oświatę, które sięgają ponad połowę subwencji, radny Krzysztof Flis wskazał na niesprawiedliwe finansowanie klubów sportowych, zaś Mariusz Czuj zaapelował o pomoc szpitalowi.

W porządku obrad sesji było m.in. przyjęcie aż ośmiu protokołów z poprzednich sesji. Niektórych mocno to dziwiło.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Budki nietelefoniczne opowiedzą historię

Już wiosną w mieście staną dwie budki nietelefoniczne. To artystyczne instalacje, które będą opowiadać o najciekawszych historiach związanych z miastem. Ich zadaniem będzie uatrakcyjnienie centrum Włodawy. Mają też służyć jako nowoczesne słupy ogłoszeniowe. Kosztowały niemało, ale ratusz mógł sobie pozwolić na ich zakup, bo uzyskał dofinansowanie z LGD Poleska Dolina Bugu.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj


Rewitalizacja włodawskiego rynku nagrodzona

Projekt „Rewitalizacja Włodawy” był jednym z największych projektów inwestycyjnych w historii Włodawy. Jego najważniejszą częścią była pełna metamorfoza zabytkowego centrum Włodawy. I to właśnie ta inwestycja zajęła pierwsze miejsce w XXII edycji konkursu „O Kryształową Cegłę”.

(więcej…) Czytaj dalej i komentujWażne zmiany dla kobiet – mammografia i cytologia

Od 1 listopada 2023 roku została poszerzona grupa kobiet, które mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programów profilaktycznych na NFZ. Zmiany dotyczą programu profilaktyki raka szyjki macicy i programu profilaktyki raka piersi.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie rozpoznaje się w Polsce raka piersi u ok. 20 tysięcy kobiet. Rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3 tysięcy pań rocznie. Stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Informacja

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!

Dziękujemy, że nam zaufaliście. W Szkole Podstawowej nr 3 we Włodawie uczy się prawie 700 uczniów.

Dzięki staraniom Organu Prowadzącego Szkołę mamy już w placówce ciepło, dach nie przecieka i z zewnątrz budynek prezentuje się wspaniale.

Chcielibyśmy wewnątrz stworzyć jak najnowocześniejsze warunki do nauki i zabawy. W miarę możliwości doposażamy placówkę, biorąc udział w projektach, pozyskując sponsorów.

Istnieje możliwość, aby Państwo stali się takimi sponsorami, a przy tym nie wydali ani złotówki.

Bardzo serdecznie zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działalność Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. F. Kleeberga we Włodawie. Pomoże nam Nadbużańskie Stowarzyszenie Edukacyjne, jako organizacja pożytku publicznego.
Wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym PIT:
KRS: 0000223280,
Cel szczegółowy: SP3 Włodawa

Po zakończonej akcji przedstawimy zebraną kwotę i na co ją przeznaczyliśmy.
Razem możemy więcej!

W imieniu naszych dzieci z góry dziękujemy.

Czytaj dalej i komentuj

Wyrzucili znajomego przez balkon. Odpowiedzą za usiłowanie zabójstwa

Włodawscy policjanci zatrzymali 37 i 38-latka podejrzanych o usiłowanie zabójstwa swojego znajomego. Podczas libacji alkoholowej wyrzucili go przez balkon znajdujący się na trzecim piętrze jednego z bloków, gdyż “wyjaśniali” zaległe sprawy. Pokrzywdzony przeżył, jednak jego stan jest bardzo ciężki. Wczoraj sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu zatrzymanych. Dodatkowo 37-latek odpowie w warunkach recydywy. Zatrzymanym grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Do tego zdarzenia doszło w minioną niedzielę po godzinie 14:00. Jak wynikało ze zgłoszenia jakie wpłynęło do WCPR od świadka, mężczyzna miał wypaść przez balkon jednego z bloków we Włodawie. Z jego relacji wynikało, że widział, jak trzymany za nogi mężczyzna został puszczony z wysokości III piętra przez innego mężczyznę i runął na ziemię.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Powiatowy Dzień Seniora

W sobotę (25 listopada) w hali sportowej włodawskiego Modrzewiaka odbył się I Powiatowy Dzień Seniora. Na imprezie spotkało się ponad dwustu młodych duchem osób, które najpierw podziwiały występy artystyczne, a później przypomniały sobie młode lata i ruszyły na parkiet do tańca w rytm muzyki granej przez Swojską Kapelę.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Włodawa na szlaku paulinów

Na Jasnej Górze został podpisany list intencyjny pomiędzy Zakonem św. Pawła Pierwszego Pustelnika a Województwem Lubelskim w celu podjęcia wspólnych działań zmierzających do realizacji fragmentu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów na Lubelszczyźnie. Ma on połączyć klasztory we Włodawie i Leśnej Podlaskiej.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

We Włodawie samochód wjechał na pasach w 72-latka. Za winnego spowodowania wypadku uznano pieszego

Pan Marian z Włodawy został potrącony na dobrze oświetlonym przejściu dla pieszych przez samochód. W uzasadnieniu umorzenia sprawy przeczytał, że został uznany winnym. – Nie wiem, o co tu chodzi – oburza się 72-latek. Sprawą zajęli się reporterzy programu Uwaga! TVN.

„Napuchnięte oko, pęknięta czaszka, dużo krwi”

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Ranking Gmin Lubelszczyzny. Te samorządy wiedzą jak zdobyć unijną kasę

Te samorządy są najlepsze w regionie. Wyróżniają się pod względem ekonomicznym i społecznym. Uroczysta gala VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny odbyła się w czwartek w Lublinie.

To Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z urzędem statystycznym nagradza najlepszych. W tegorocznym rankingu na pierwszym miejscu znalazł Puchaczów (gmina wiejska). Dalej uplasowały się: Wojciechów, Głusk, Wisznice i Księżpol.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Zawodnicy SMS Włodawa wystąpili w turnieju Z RAKIETKĄ KU NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 25.11.2023 r. w Białej Podlaskiej zawodnicy SMS wzięli udział w zorganizowanym przez fundację Absens Carens turnieju tenisa stołowego Z RAKIETKĄ KU NIEPODLEGŁOŚCI. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych w podziale na dziewczynki i chłopców. Otwarcia dokonał Michał Siedlanowski (Fundacja Absens Carens) oraz Stanisław Romanowski (Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Biała Podlaska), który reprezentował Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka. Wydarzenie objęte było patronatem Polskiego Związku Tenisa Stołowego oraz Prezydenta Miasta Biała Podlaska. W kategorii Żaczek pierwsze miejsce zajęła Zofia Szmidt, a w kategorii Juniorów zwyciężył Szymon Zguczyński. W kategorii Żaków trzecie miejsce zajął nasz Skrzat Antoni Szmidt a kategorii Kadetek trzecie miejsce zajęła Zuzanna Sadura a czwarta była Zofia Szmidt. W kategorii Młodzików dziewiąte miejsce zajął Norbert Poprawski.

Gratulujemy!

SMS Włodawa

Czytaj dalej i komentuj


Oszustwo przy sprzedaży zegarka

9000 złotych straciła 53-letnia mieszkanka powiatu włodawskiego, która na jednym z portali sprzedawała zegarek. Kobieta kliknęła w link przesłany przez rzekomego kupującego a potem zatwierdziła jeszcze 3 kody BLIK. Apelujemy o ostrożność podczas sprzedaży internetowych.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Nielegalne papierosy nie trafią na krajowy rynek

Zatrzymane nielegalne papierosy o wartości ponad 90 tys., zł, to efekt działań funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzonych na terenie pow. chełmskiego. Od początku roku nie dopuściliśmy do wprowadzenia na rynek nielegalnych papierosów o wartości ponad 13 mln zł.

27 listopada br., funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Dorohusku, prowadzili działania wymierzone w przestępczość graniczną, związaną z przemytem wyrobów akcyzowych.  W ich trakcie, mundurowi weszli na teren jednej z posesji znajdującej się na terenie Chełma (woj. lubelskie). Funkcjonariusze posiadali informacje, iż na jej terenie mogą znajdować się znaczne ilości nielegalnych papierosów pochodzących z przemytu. Informacje te potwierdziły się podczas przeszukania pojazdu znajdującego się na jej terenie. W przestrzeni bagażowej kontrolowanego samochodu, funkcjonariusze SG, ujawnili i zabezpieczyli 120 tys. szt. nielegalnych papierosów o wartości ponad 90 tys. zł.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Kiedyś zabawa, dziś sposób na życie

Cyperian Workshop, czyli Cyprian Perepeczo pochodzi z Konstantyna w gminie Hanna. Jest czołowym polskim cosplayerem, którego w ubiegłym tygodnia można było spotkać na DreamHacku w Szwecji, czyli największej światowej imprezie łączącej społeczność graczy komputerowych.

(więcej…) Czytaj dalej i komentujOrchówek – możliwość wystąpienia braku wody

Gmina Włodawa informuje, że w dniu 24.11.2023 r. (piątek) w godz. 8 – 16 w związku z trwającymi pracami budowlanymi przy budowie remizo – świetlicy w Orchówku mogą wystąpić przerwy w dostawie wody.
Obszar z możliwymi wyłączeniami w dostawach wody to:
ul. Nowa, Wesoła, Strażacka, Brzozowa, Kolejowa, Zacisze, Wrzosowa, Tarasowa, Miła, Dworska

Czytaj dalej i komentuj

ŚWIATOWY TYDZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH – zapraszamy na wystawę

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Włodawie
zaprasza na wystawę

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach

Plakat informujący o wydarzeniu. Treść na plakacie zgodna z informacją w anonsu. Elementy graficzne - zdjęcia leków.

Wystawę można zobaczyć w godzinach otwarcia
Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
ul. Przechodnia 13
do 27 listopada 2023 r.

24 listopada 2023 r. w godzinach 11.00-13.00 
będzie czynne stoisko informacyjno-edukacyjne, w którym będzie można: 

  • dokonać pomiaru tętniczego krwi, 
  • skorzystać z narko i alkogogli (symulacji zażycia substancji psychoaktywnych), 
  • otrzymać materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Wizualizacja graficzna wydarzenia: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Włodawie

Czytaj dalej i komentuj

Zwycięstwo i remis w kolejnych meczach II ligi mężczyzn w tenisie stołowym

W dniach 11-12.11.2023 r. rozegraliśmy dwa kolejne mecze piątej i szóstej kolejki II ligi mężczyzn w tenisie stołowym.

W sobotę 11.11.2023 r. w Lublinie drużyna SMS Włodawa pokonała doświadczoną drużynę KS Sygnał Lublin 6:4. Punkty dla SMS zdobywali:

Szymon Modrzejewski – 2,5

Szymon Zguczyński – 1,5

Kamil Bajko – 1,5

Jakub Zguczyński – 0,5

W niedzielę 12.11.2023 r. we Włodawie podejmowaliśmy drużynę UPKS Błękitni Leopoldów. Po blisko 2,5 godzinnej, emocjonującej, walce mecz zakończył się remisem 5:5. Punkty dla SMS zdobywali:

Kamil Bajko – 1,5

Szymon Modrzejewski – 1,5

Szymon Zguczyński – 1

Jakub Zguczyński – 1

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych meczach!
SMS Włodawa

Czytaj dalej i komentujCzas promocji i wyprzedaży. Uwaga na cyberoszustów!

Przed nami gorący czas wyprzedaży i różnych promocji związanych ze zbliżającym się dniem określanym jako „Black Friday”. Strony internetowe i reklamy w social – mediach będą kusiły nas niskimi cenami produktów i innym korzystnymi ofertami. Pamiętajmy, aby w tym czasie nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i nie stracić pieniędzy. Stosując się do kilku wskazówek przygotowanych przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zmniejszymy ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj

Zapraszamy do udziału w edukacyjnej grze terenowej – „Syreny śpiew o Włodawie”

Już w najbliższą niedzielę, 19 listopada o godz. 14.00 przy ławce pomnikowej Krystyny Krahelskiej we Włodawie rozpocznie się questing – edukacyjna gra terenowa.

Zabawa polegać będzie na jak najszybszym przejściu questu – pełnej tajemnic i zagadek nieoznakowanej w terenie trasy. To, dokąd należy się kierować, wszystkim uczestnikom wskażą rozwiązania łamigłówek przedstawionych w opisie trasy udostępnionym na starcie wydarzenia. Opis trasy składa się z wierszowanych wskazówek opowiadających historię (temat questu), poruszania się w terenie oraz zagadek umożliwiających odnalezienie skarbu. Nagrody otrzymają ci gracze, którzy najszybciej pokonają trasę i prawidłowo rozwiążą wszystkie zagadki.

(więcej…) Czytaj dalej i komentuj