(30 listopada) Punktualnie w południe rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej we Włodawie. Mówiono dużo o wydatkach własnych na oświatę, które sięgają ponad połowę subwencji, radny Krzysztof Flis wskazał na niesprawiedliwe finansowanie klubów sportowych, zaś Mariusz Czuj zaapelował o pomoc szpitalowi.
W porządku obrad sesji było m.in. przyjęcie aż ośmiu protokołów z poprzednich sesji. Niektórych mocno to dziwiło.
Radni podjęli następnie, praktycznie bez dyskusji i jednogłośnie, 11 uchwał, w sprawach: zmian w budżecie, określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty, niedochodzenia należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Miastem Chełm w zakresie zapewnienia opieki nad bezdomnymi zwierzętami wyłapywanymi we Włodawie, zasad przeznaczania do sprzedaży nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste, szczegółowych warunków sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych, przyjęcia Programu Współpracy Gminy Miejskiej Włodawa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2024, ustanowienia wieloletniego programu osłonowego Gminy Miejskiej Włodawa w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024 – 2028”, podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w formie zasiłku celowego na zakup posiłku i żywności, utworzenia ośrodka wsparcia Klub „Senior +” we Włodawie i połączenia go z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Włodawie, zmiany statutu MOPS-u we Włodawie, powołania komisji doraźnej ds. opracowania projektu zmian Statutu Gminy Miejskiej Włodawa. Wszystkie uchwały podjęto jednogłośnie
Następnie radni przyjęli informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2022/2023, w tym o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W tym punkcie poruszono m.in. aspekt finansowania.
– Pięćdziesiąt procent budżetu miasta to środki przeznaczone na oświatę – mówiła radna Janina Klimczuk. – Może czas, by inaczej spojrzeć na oświatę. Należy się skupić na tym, na czym rada zajmować się powinna, czyli np. na inwestycjach oświatowych, analizowaniu i ocenianiu działalności przedszkoli, szkół, placówek oświatowo-wychowawczych, obowiązku nauki, etc.
Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.
Kluby sportowe. To dopiero problem. Nie MPGK i jego sytuacja finansowa, przestarzała technologia i dlatego ogromne koszty ciepła dla mieszkańców ale kluby sportowe. BRAWO radni
Widać anonimie że albo nie masz dzieci albo ci nie przeszkadza że całe dnie siedzą w kompie bo masz je w nosie
A to, że siedzą cały dzień w kompie to oczywiście nie jest winach rodziców tylko braku klubów sportowych…
Po co te niegrzeczne sformułowania? Prawda boli? Przecież kluby sportowe nie rozwiązują żadnego masowego problemu młodzieży. Korzysta z nich jakiś ułamek populacji. Gadka o kompie to taki pretekst.
Nie rozwiązują żadnego masowego problemu bo nie są od tego. Po prostu dają możliwość uprawiania sportu i nabycia nowych umiejętności. A to czy ktoś chce odejść od kompa i z tego chce skorzystać to jego sprawa. Tylko tyle i aż tyle.
Czuj odezwał się pierwszy raz w sprawie trudnej sytuacji szpitala, która trwa od wielu lat. A gdzie pozostali radni? wstyd
jak wam szpital rozwalą to wtedy do Chełma popierdzielać …a tam czekają na was.
Jak idzie zbieranie podpisów? W skrzynce na listy znalazłam ulotkę w sprawie petycji. Czemu nie ma na nich informacji kto jest organizatorem protestu ani informacji z czyich pieniędzy jest finansowana?
Obserwuje pracę rady. Jak nie Sport to dziury w drogach. Ot i wszystko. A może by tak coś o strefie ekonomicznej, mieszkaniach, jakości powietrza czy też o działaniach MPGK lub mzc. Za trudne?
Takich mamy radnych oświata i sport ważne, ale nie najważniejsze. Może jakieś miejsce pracy utrzymać chociaż to co już jest np. szpital jak nic nowego nie powstanie.
Czy mzc zarabia na sprzedawaniu surowców wtórnych pieczołowicie segregowanym przez mieszkańców?
Czy ktoś policzył ile jest punktów sprzedaży alkoholu we Włodawie? Wg mnie 1 na 400 statystycznego mieszkanca Włodawy. Od Zabagonia,po ul. Szpitalną. Czy coś pominąłem?
Myślisz, że mniejsza liczba punktów sprzedaży alkoholu wpłynie na zmniejszenie problemu alkoholizmu?
Nie, ale czy to jest zgodne z ustawą?
Więc jak nie. to prawo w tej materii jest martwe, a jak jest martwe to nie zawracaj d… pierdołami.
Może szanowny Pan Burmistrz Miasta Włodawa, jego zastępca bądź osoba odpowiedzialna za odśnieżanie odpowie nam na pytanie dlaczego od tygodnia od ustania opadów nadal chodniki i wejścia na przejścia dla pieszych są tak słabo odśnieżone pokryte udeptanej lodem a ciągniki i traktory jeździły z podniesionymi pługami? Teraz się płaci za przejechany km nie ważne czy odśnieżony lub posprzątany bo chyba nikt paliwem nie handluje jak budowa miejskiej stacji paliw chyba staneła?
Halo Włodawa. Słyszeliście że Starosta Romanczuka idzie na wojewodę? Będzie interesująco.
Jeżeli to prawda to się bardzo cieszę i życzę Panu Romańczukowi wszystkiego dobrego,Ci co się mienią „Włodawiakami”i tylko tyle mają zasług,a jeszcze w okolicach Wszystkich Świętych przenosić znicze z miejsca na miejsce będą obrażać kogoś innego bo tylko tyle potrafią.