Przeprowadzka ze względu na karierę: jak być pewnym, kiedy warto zaryzykować?

Decyzja o przeprowadzce w celu rozwoju kariery zawodowej, wiąże się z wieloma wewnętrznymi wątpliwościami i pytaniami. Oczywiście, o wiele łatwiej jest zaakceptować ofertę z lepszymi warunkami pracy lub możliwością zamieszkania w większym mieście, lepszej dzielnicy czy domu. Aby jednak cały proces nie sprawił problemów, a podjęta decyzja nie uchodziła za nieprzemyślaną, warto rozważyć kilka kluczowych kwestii, które omówimy w poniższym artykule.

Zalety i wyzwania związane z relokacją

Przeprowadzka w związku z pracą to zawsze wyzwanie. Koszty związane z transportem i wynajmem mieszkania ponosi co prawda pracodawca, ale to pracownik musi rozwiązać kwestie związane z rodziną, nową pracą dla współmałżonka lub nową szkołą dla dzieci. Mimo tych trudności, relokacja może być krokiem w kierunku awansu i nowych bonusów.

Pracodawca, oferując relokację, kieruje się najczęściej koniecznością obsadzenia ważnego stanowiska, które wymaga zaufanego i sprawdzonego pracownika. Taka oferta jest więc  oznaką zaufania, ale i wysokich oczekiwań. Firmy często rekompensują koszty związane z przeprowadzką i pomagają w adaptacji w nowym miejscu.

Ale inicjatorami relokacji mogą być nie tylko pracodawcy. Często pracownicy sami szukają możliwości przeniesienia się do bardziej perspektywicznych regionów, szczególnie jeśli możliwości rozwoju kariery w obecnym miejscu są ograniczone. Dla pracodawcy może to być sygnał o konieczności zaoferowania pracownikom opcji relokacji.

Kiedy przeprowadzka jest naprawdę uzasadniona

Czasami zmiana miejsca zamieszkania staje się  wyborem naturalnym. Oczywiście możesz mieć wątpliwości i odczuwać strach przed nieznanym, ale wiesz też, dlaczego ten krok jest konieczny i jakie mogą być konsekwencje jego zaniechania. Oto kilka przykładów takich sytuacji:

  • Dobra oferta pracy (szczególnie jeśli nowa firma pokrywa koszty przeprowadzki i tymczasowego zakwaterowania);
  • Wysokie zapotrzebowanie na twój zawód w regionie, w którym zamierzasz zamieszkać;
  • Gdy stawką jest życie lub zdrowie
  • Jeśli chcesz być blisko partnera, z którym wiążesz plany na przyszłe, wspólne życie.  

Kiedy przeprowadzka to zły pomysł

Przeprowadzka może stać się prawdziwym problemem, jeśli zdecydujesz się na nią w niewłaściwym czasie lub z niewłaściwych powodów. Nie ignoruj więc powodów, które jednoznacznie wskazują, że z pomysł na przeniesienie się w nowe miejsce nie jest najlepszy.  Powody takie wymieniają eksperci Cleverstaff.net, firmy zajmującej się opracowywaniem nowoczesnych produktów rekrutacyjnych i cieszącej się opinią jednego z największych specjalistów w branży HR w Polsce. Na liście znalazły się:

  • Relokacja z powodu uczucia. Mowa tutaj o niedojrzałych lub przelotnych uczuciach,  

w przeciwieństwie do chęci połączenia się ze stałym partnerem.

Z powodu chwilowej zachcianki. Zimowa tęsknota za ciepłymi miejscami może skłonić do myśli o przeprowadzce. Ważne jednak jest by pamiętać, że każde miejsce ma swoje plusy i minusy.

  • Z iluzji, że „tam jest lepiej”. Kuszące myśli, że gdzie indziej będzie lepiej, nie poparte żadnymi konkretnymi dowodami,  warto  dobrze przemyśleć.
  • W pogoni za pieniędzmi, sławą lub samorealizacją. Wiele osób wierzy, że tylko w stolicy można osiągnąć sukces. We współczesnym świecie, w którym można z powodzeniem pracować zdalnie z każdego miejsca, to przekonanie robi się mocno przestarzałe.
  • Próba ucieczki przed problemami. Przeprowadzka w celu „ucieczki” od problemów to iluzja. Problemy zazwyczaj przeprowadzają się razem z tobą, ponieważ tkwią w tobie.

Dokąd są gotowi przeprowadzić się pracownicy?

Badania wskazują, że większość pracowników jest gotowa rozważyć przeprowadzkę, jeśli warunki pracy i życia będą w nowym miejscu odpowiednie. Jak twierdzą managerowie CleverStaff, ponad 40% polskich pracowników jest skłonnych przenieść się gdziekolwiek dla godnej pensji i świadczeń socjalnych, a 34% jest gotowych przynajmniej rozważyć taką możliwość. Rozważając przeprowadzkę, dużą uwagę pracownicy zwracają na klimat – prawie 7% zgadza się na przeprowadzkę tylko na południe, podczas gdy około 2% zdecydowanie nie chce mieszkać na północy.


Ostatecznie, dla wielu specjalistów korzyści związane z rozwojem kariery i pomoc firmy w organizacji przeprowadzki, przeważają nad obawami i wątpliwościami. Warto jednak pamiętać, że życie w dużym mieście może wymagać większych wydatków na utrzymanie jego dotychczasowego standardu. Dlatego dokładne omówienie warunków umowy i wszechstronne wsparcie ze strony specjalistów HR, pomoże uczynić relokację jak najbardziej komfortową i udaną.

Przejdź do treści