Włodawskie muzeum podpisało umowę na realizację projektu „Świat utracony – historia Żydów włodawskich” współfinansowanego w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem projektu jest odnalezienie i zebranie jak najwięcej informacji na temat społeczności żydowskiej, która żyła na naszych terenach od XVI wieku, wpływając na rozwój i koloryt małego nadbużańskiego miasteczka. Włodawscy Żydzi swoją liczebnością dystansowali inne grupy wyznaniowo-narodowościowe.
W XIX w. ok. 80% populacji włodawskiej stanowiła ludność żydowska, było to więc typowe prowincjonalne sztetl. W okresie II wojny światowej społeczność ta, w związku z funkcjonowaniem getta we Włodawie oraz obozu śmierci w pobliskim Sobiborze, została skazana na niemal całkowitą zagładę. Ostatecznie przed zgotowaną przez Niemców eksterminacją zdołali się uchronić nieliczni. We wrześniu 1945 r.
Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.
A kogo historia żydów interesuje? Włodawa to polskie miasto, a takie projekty niech Izrael opłaca…
Mnie interesuje.
Zydzi i zydzi juz premier Izraela sie wypowiedział na temat holokaustu i i udziału polaków w tym tzw przedsięwzięciu a tu nadal w 4 litery Ickom włażą. Może korzenie rodowe wymagają by organizować takie bzdurne projekty.