W każdej łazience oświetlenie stanowi niezwykle istotny element. Odpowiednio dobrane potrafi bardzo ułatwić nam poranne zabiegi oraz czynności higieniczne, jakie w niej wykonujemy każdego dnia, często w pośpiechu. Jeśli jest zbyt ciemno lub oświetlenie znajduje się w nieodpowiednim miejscu, wykonanie makijażu potrafi być bardzo ryzykowne. Oświetleniem możemy nadać łazience również nastrojowy klimat wieczorową porą. Dowiedz się, jakie oświetlenie do łazienki wybrać i ile punktów świetlnych zainstalować, aby całość była dobrze doświetlona, a zarazem przytulna i sprzyjająca odprężeniu.
Z czego powinno się składać kompletne oświetlenie łazienki?
Nawet w niewielkiej łazience dobrze jest mieć kilka źródeł światła. Wówczas będziesz miał pewność, że doskonale dostosujesz oświetlenie do czynności, jakie będziesz w niej wykonywał.
Główne oświetlenie Twojej łazienki będzie stanowiła lampa sufitowa, która będzie doświetlała całość pomieszczenia. Może mieć formę żyrandola, plafonu lub kilku punktów świetlnych. To, na jaki wygląd oświetlenia sufitowego się zdecydujesz, będzie uzależnione od wnętrza Twojej łazienki. Być może piękna lampa, którą zobaczysz jeszcze przed planowaniem wnętrza, będzie łazienkową inspiracją do stworzenia eleganckiego i nowoczesnego wnętrza?
Poza lampami na suficie bardzo ważną i praktyczną funkcję pełni oświetlenie przy lustrze, które znajduje się nad zlewem. To głównie dzięki niemu możemy wykonać codzienny makijaż czy precyzyjnie się ogolić.
Kiedy lubisz traktować wizytę w łazience jak pobyt w SPA, a Twoja kąpiel w wannie trwa długo i jest całym pielęgnacyjnym rytuałem, na pewno będziesz zadowolony z dodatkowego, nastrojowego oświetlenia, które możesz umieścić np. we wnęce pod wanną lub we wnętrzu kabiny prysznicowej. Światełka ledowe dadzą przyjemne i nastrojowe światło, dzięki czemu szybciej przejdziesz w stan odprężenia.
Jeśli lubisz dobrze przemyślane rozwiązania, rozważ zamontowanie nocnego oświetlenia, które będzie włączało się samoistnie, kiedy wejdziesz do łazienki w nocy. Może to być pasek ledowy zamontowany pod wanną lub na krawędzi szafki. Dzięki temu nie będziesz musiał zapalać całego światła i rozbudzać się za każdą nocną wizytą w łazience. Jest to także bardzo praktyczne rozwiązanie, kiedy posiadasz dzieci.
Oświetlenie na sufit – co wybrać?
Jeśli posiadasz niewielką łazienkę o standardowej wysokości, powieszenie w niej lampy może nie być dobrym pomysłem. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie na suficie plafonu. Nowoczesnym i eleganckim wyjściem jest także barrisol, czyli podświetlany i napinany sufit, który jest niezwykle estetycznym rozwiązaniem do łazienki z wanną.
Dla łazienek o minimalistycznym wystroju sprawdzą się nowoczesne światła punktowe w przeróżnych wariacjach i kolorach. Jeśli zadbasz o ich odpowiednią ilość, bez problemu sprawisz, że rozjaśniona zostanie nawet najciemniejsza łazienka. Sprawdź inneinspiracje łazienkowe na AboutDecor. Specjaliści online pomogą Ci zaaranżować piękną i funkcjonalną przestrzeń.
Nie zapomnij o rozjaśnieniu strefy przy lustrze!
Miejsce nad zlewem, gdzie wieszamy lustro, musi posiadać solidne oświetlenie. To dzięki niemu wykonasz perfekcyjny makijaż czy się ogolisz. Szukając łazienkowych inspiracji, możesz wykorzystać rozwiązanie, które widuje się w profesjonalnych garderobach gwiazd. Mowa o lustrze z podświetlaną ramą lub żarówkami dookoła niego, które sprawią, że we własnej łazience poczujesz się, jak u profesjonalnej makijażystki. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy posiadasz niewielką przestrzeń, w której liczy się każdy centymetr. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej stonowanym efekcie, zdecyduj się na zamontowanie pojedynczej listwy nad ramą lustra, lub kinkietów po jego bokach, które idealnie doświetlą Ci to miejsce.
Aby światło nad lustrem Cię nie oślepiało, powinno zostać zamontowane nieco powyżej linii wzroku. Dzięki takiemu umiejscowieniu z łatwością wykonasz wszystkie zabiegi pielęgnacyjne.
Zadbaj o to, żeby to światło miało neutralną barwę, jak najbardziej zbliżoną do światła dziennego. Znacząco ułatwi Ci to poprawne wykonanie makijażu i innych czynności pielęgnacyjnych.