Powiedzmy, że dla budowy domu mamy już działkę, która została wybrana w uzgodnieniu z projektem domu. Jaki musi być projekt domu, aby nazwać go dobrze ułożonym, spełniającym wszystkie standardy, nowoczesnym? Czym charakteryzują się projekty najlepszych domów?
Po czym rozpoznamy solidne projekty domów?
W Polsce istnieje kilka, może kilkanaście biur i pracowni architektonicznych, których marka, zakres działania, jakość dzieł wychodzących od architektów tam tworzących – nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości, że dostarczane przez nich projekty domów mogą konkurować ze wszystkimi planami architektonicznymi domów w Europie i na świecie. Dobrym przykładem mogą być np. projekty domów parterowych Pracowni Architektonicznej Domowe Klimaty. Okazuje się, że aby wybudować nowoczesny i piękny dom niewielkim kosztem, można zaufać rodzimym firmom.
Pierwszą oznaką naprawdę solidnego projektu domu jest wyprzedzenie technologiczne już w fazie projektowej i tak już dość wyśrubowanych obecnie norm przewidywanych dla budownictwa jednorodzinnego. Znane są bowiem tendencje: normy ekologiczne i ekonomiczne będą nadal podnoszone, zatem warto już teraz dysponować projektem domu, który spełni je wszystkie z nawiązką na przyszłość. Solidne projekty domów są też łatwe w budowie, ponieważ stosuje się dla nich techniki budowlane pozwalające na szybkie i niedrogie postawienie budynku. To wiąże się także z nowoczesnymi materiałami, których parametry muszą być przecież ujmowane już w fazie szkicowania projektu domu.
Poza tym istnieją pewne trendy zarówno w architekturze wnętrz domów, jak i ich wizerunku zewnętrznego. W pierwszym przypadku nowe domy są projektowane tak, aby dosłownie każdy centymetr kwadratowy powierzchni był użyteczny i doskonale wkomponowany w zamysł architektoniczny, który kieruje się jakością zamieszkiwania domu. W drugim przypadku mówimy zaś o współczesnej stylistyce w architekturze, która mimo swojego eklektyzmu wykazuje dążność do prostoty, elegancji i zwykle rezygnuje z nadmiarowych zdobień na rzecz estetyki minimalizmu.
Cechy pierwszorzędne i drugorzędne solidnych projektów domów
Na rynku znajdujemy rozległą ofertę projektów domów. Tylko część z nich przetrwa próbę czasu.
Dobry dom z pewnością będzie energooszczędny w stopniu nawet wyższym niż przewidują to obecne normy. Nie spotkamy w solidnym projekcie “niedoróbek”, miejsc zaprojektowanych w sposób nieprzemyślany. Dotyczy to urządzenia domu wewnątrz i jego komunikacji z zewnętrzną posesją (np. podjazdem, ogrodem, itd.). Naprawdę dobre projekty domów są obliczone na pokolenia (każda architektura, zgodnie z rzymską maksymą, ma trwać wiecznie…). Współcześnie od najlepszych projektów wymagamy także, aby zawierały możliwość doposażania ich w nowe instalacje w przyszłości, były komfortowe w takim stopniu, jaki jest dziś dyktowany przez badania nad jakością zamieszkiwania w domu, czyli po prostu jakością życia.
Inną sprawą pozostaje estetyka, ale – tak przynajmniej jesteśmy skłonni sądzić – nie jest to przysłowiowa “sprawa arbitralna” lub nasze “widzi mi się”. Otóż współczesność w architekturze zdołała już wypracować swój własny styl, który jest inny niż np. styl końca lat 90’. Architektura jest sztuką, która być może najlepiej odzwierciedla swoją epokę, a współcześnie żyjemy przecież w smartdomach, pomni wszelkich przeszłych osiągnięć naszych przodków, ale przecież mądrzejsi od nich – na miejscu są więc rozwiązania zawierające nawiązania do klasycznych i sprawdzonych wzorców, które zostały pozbawione elementów zbędnych, więc konstrukcje domów współczesnych zapiszą się w historii architektury jako funkcjonalne i skierowane na cel, którym jest komfort domowników.
Nie mają balkonów , jak na zdjęciu 😉