W 2023 r. panie z Dyskusyjnego Klubu Książki „Pasja” podjęły decyzję o zapraszaniu na swoje spotkania lokalnych ludzi pióra, bardziej i mniej znanych autorów publikacji zarówno poetyckich jak i prozatorskich. W październiku gościem klubowiczek był poeta i pisarz, pan Aldon Dzięcioł, w grudniu tematem spotkania była książka „Pozdrawiam, całuję, pa, pa…” pani Wiesławy Kościuk, a w lutym panie zaprosiły kolejną przedstawicielkę włodawskich poetów – uczestniczkę grupy poetyckiej „Nadbużańska Fraza” ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie, panią Czesławę Michańską.
Tego zimowego popołudnia, 13 lutego 2024 r., w murach biblioteki rozbrzmiewała wzruszająca, delikatna jak koronka, poezja pani Czesławy. Autorka zaprezentowała wiersze, nie tylko pełne odniesień do osobistych przeżyć, ale też będące wynikiem przemyśleń nad różnymi aspektami życia. Lekkość pióra, niebanalne rymy, wyraziste obrazy przedstawione słowami oraz często zaskakujące puenty to kolejne cechy charakterystyczne dla jej twórczości, które zachwyciły zasłuchane w poezję klubowiczki.
Zainteresowanych osobistym kontaktem z twórczością pani Czesławy Michańskiej zapraszamy do Działu Regionalnego. W bibliotece znajdują się publikacje wydane jako zbiory wierszy kilku poetów, w tym pani Czesławy, m. in. „Skarbczyk poleski”; „Zeszyty poetyckie” za lata 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2022, 2023; album twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie „Piękno i radość tworzenia”, ale można też wypożyczyć autorski tomik poetki „Drzewem być”.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już 12 marca 2024 r.
Wyjątkowo o godz. 14.00
Edyta Pietrzak
MBP Włodawa
Czesława Michańska – od 1964 r. związana jest z Włodawą. Nauczycielka i bibliotekarka, pracowała w obydwu zawodach. Pisze wiersze, rzadziej prozę, zajmuje się rysunkiem i grafiką. W regionalnych i ogólnopolskich konkursach poetyckich kilkakrotnie otrzymywała nagrody i wyróżnienia. Jej wiersze były publikowane w tomikach zbiorowych i wydawnictwach pokonkursowych. Wydała też autorski zbiorek wierszy „Drzewem być”.
W latach 2006-2009 społecznie udzielała się w rozgłośni „Twoje Radio Włodawa”, dla której przygotowywała audycje poetyckie i cotygodniowe przeglądy prasy.
Należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskie im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie od początku jego istnienia.
W 2012 r. otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Źródło notki biograficznej: publikacja „Piękno i radość tworzenia”.