Lublin ma prawo nazywać się najprężniej działającym ośrodkiem naukowo-technologicznym wschodniej Polski. To miasto, które w ostatnich latach mocno się rozwinęło. Jednak mimo iż funkcjonuje tu aż pięć wyższych uczelni, w mieście brakuje fachowców.
Bezrobocie w Lublinie niższe niż wynosi średnia dla całego kraju
Rok 2021 bardzo pozytywnie wpłynął na sytuację na rynku pracy w Lublinie. O ile na początku roku stopa bezrobocia wynosiła 6,1%, to we wrześniu była zdecydowanie niższa – 5,1%. Warto odnotować, że w tym samym czasie stopa bezrobocia dla całego kraju wynosiła 5,6%. Różnica może wyglądać na błahą, w rzeczywistości te pół punktu procentowego wyraźnie wskazuje na dobrą sytuację na lubelskim rynku pracy.
Trochę gorzej wygląda to z perspektywy całego województwa. Tu stopa bezrobocia we wrześniu 2021 wynosiła 7,3%
Wiele mówi się o tym, iż na wschodzie Polski bezrobocie jest nieco wyższe niż w centralnych i zachodnich regionach kraju i te dane zdają się to potwierdzać. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że mimo pandemii bezrobocie w Lublinie systematycznie maleje i wszystko wskazuje na to, iż w 2022 roku osiągnie poziom sprzed pandemii.
Sprawdź oferty w Lublinie i przekonaj się, czy twój zawód jest na liście najbardziej poszukiwanych.
Te branże dominują w Lublinie
Wschodnia Polska, także Lublin, to tereny, na których od lat dominuje branża spożywcza i przetwórstwo. Pod tym względem niewiele się zmieniło, nadal rolnictwo i przetwórstwo są na szczycie miejscowych statystyk.
Jednak Lublin to nie tylko pola uprawne, cukrownie i inne przetwórnie spożywcze. Od pewnego czasu miasto zyskuje status prężnego ośrodka naukowo-technologicznego oraz dużego centrum gospodarczego w regionie. Prężnie rozwija się transport, także lotniczy, intensywnie pracują firmy specjalizujące się w usługach dla biznesu i rozwoju nowych technologi. To także siedziba wielu firm o zasięgu międzynarodowym.
Nie mogło zabraknąć przedstawicieli branży IT, bo ten sektor rozwija się intensywnie w całej Polsce. Warto jednak podkreślić, iż w Lublinie prężnie działa branża chemiczna i farmaceutyczna, a także rynek usług finansowych.
W Lublinie wyraźnie widać rozkwit budownictwa. Ten fakt nie powinien budzić zdziwienia, jeśli weźmie się pod uwagę bardzo dynamiczny rozwój miasta na wielu frontach. Lublin to nowoczesne, niemal kosmopolityczne miasto, które jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa.
Lublin boryka się z brakiem fachowców
Jeśli chodzi o braki kadrowe w Lublinie, to ich profil nie odbiega znacząco od tego, co dzieje się w głębi kraju.
Najdotkliwiej odczuwany jest brak specjalistów z branży budowlanej. Mowa nie tylko o inżynierach, kierownikach budowy, czy kadrze menedżerskiej, ale też doświadczonych cieślach, murarzach, spawaczach, betoniarzach, zbrojarzach i monterach. Coraz więcej deweloperów decyduje się na zatrudnienie osób bez doświadczenia i przyuczenie ich do zawodu.
Problemów z zatrudnieniem nie będą mieli też specjaliści do spraw finansów i bankowości, pracownicy produkcyjni, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz specjaliści z branży IT. Szczególnie intensywnie poszukiwani są administratorzy i analitycy danych, programiści i web deweloperzy.
Także branża medyczna w Lubinie boryka się z dużymi brakami kadrowymi. Brakuje przede wszystkim ratowników medycznych, położnych i pielęgniarek.
Powyższa, dość długa lista, nie oznacza, że każdy specjalista w Lublinie bez trudu znajdzie pracę. Bibliotekarze, filozofowie, pracownicy biurowi, fotografowie, floryści, archiwiści, kulturoznawcy i politolodzy mogą mieć z tym spore trudności.
Ile można zarobić w Lublinie i gdzie szukać pracy
Wysokość zarobków w Lublinie zależy od wielu czynników, przede wszystkim branży, w której znajdzie się zatrudnienie. Co prawda średnie wynagrodzenie nie jest wysokie, bo wynosi zaledwie blisko 5300 zł brutto, jednak nie oznacza to, że w tym mieście nie można naprawdę dobrze zarobić.
Najwięcej, co nie powinno dziwić, mogą zarobić przedstawiciele sektora IT. Pensje w tej branży są dość jednolite w skali całego kraju, chociaż nie jest tajemnicą, iż najwięcej zarabia się w dużych miastach: Warszawie, Katowicach, Krakowie i Poznaniu. Niemniej specjalista z kilkunastoletnim doświadczeniem bez trudu przekroczy 20 000 zł brutto.
Dobrze opłacani są też przedstawiciele sektora finansów oraz budowlańcy. Na zarobki powyżej średniej mogą liczyć też pracownicy naukowi specjalizujący się w nowych technologiach.
2001 rok – euro 3,38; średnia płaca brutto w Polsce – 2061,86 = 610 euro
2021 rok – euro 4,60; średnia płaca brutto 5929,05 = 1288 euro
Inflacja HICP w strefie euro 2001-2021 wyniosła 51,1% co o 658 euro zmniejsza liczoną w euro średnią płacę brutto w Polsce. A więc liczona realnie – wg parytetu siły nabywczej – średnia płaca w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła o całe… 47 euro lub 216 pln.
Licząc HICP w ciągu tego okresu w Polsce ze względu na wyższą inflację w Polsce niż w strefie euro w tym okresie stwierdzić trzeba, że średnie zarobki brutto w Polsce realnie pozostają na takim samym poziomie od 20 lat.